Zabezpečení počítače

Po připojení by si každý klient měl zabezpečit počítač, protože okamžikem připojení se stává potenciálním terčem virů, ransonware a hackerů. Zde je několik tipů jak začít.

  1. Aktualizujte Windows! Většina nebezpečí může být odražena právě aktuálním systémem. Než se k Vám stačí nebezpečí dostat, může být Váš systém už imunní. Aktualizujte alespoň to nejdůležitější ne jednou, pravidelně.
  2. Zakažte si uživatelský účet Guest. Účet Administrator ihned po instalaci systému zaheslujte (a klidně taky zakažte). Používejte jiné uživatele a NIKDY nenastavujte prázdné heslo. Pokud počítač používá jen jedna osoba, můžete si povolit Auto-login.
  3. Používtejte antivir. Dobré zkušenosti mám s antivirem Eset Smart Security, špatné naopak s AVG.
  4. Nemáte rádi reklamy na internetu? Použijte blokaci reklam v prohlížeči Vivaldi. Reklamy se ani nestahují, čímž se šetří paměť a zrychluje načítání stránek. A hlavně, je to pak úplně jiný zážitek.
  5. Nepoužívejte Internet Explorer. Jediné na co ho opravdu musíte používat jsou aktualizace starých Windows. Ostatní stránky prohlížejte ve Vivaldi, Opeře, nebo ve Firefoxu.
  6. Hlídejte si programy spuštěné při startu Windows. Univerzální program Autoruns zobrazí a nechá Vás si upravit jejich seznam. Jestli Vám počítač nabíhá pomaleji než dřív, pak je právě toto "to pravé" ke zrychlení. Zkoumejte ale opatrně. Vypínejte zaškrtávátka u nepotřebných a nesystémových aplikací a jestli Vám žádná funkce v systému nebude chybět (např. nefukční tlačítka myši), směle pokračujte.
  7. Pokud máte obavy o své soukromí ve Windows 10 nebo novějších, použijte O&O ShutUp10++. Jednou za čas je nutné aplikaci aktualizovat a zkontrolovat hodnoty, protože Windows se aktualizacemi stále trochu mění.

Jestliže se naskytne jakýkoli problém se zabezpečováním, neváhejte se se mnou poradit.