Zabezpečení počítače

Po připojení by si každý klient měl zabezpečit počítač, protože okamžikem připojení se stává potenciálním terčem virů, spywaru a hackerů. Zde je několik tipů jak začít.

  1. Aktualizujte Windows! Většina nebezpečí může být odražena právě aktuálním systémem. Než se k Vám stačí nebezpečí dostat, může být Váš systém už imunní. Aktualizujte alespoň to nejdůležitější (můžete i volitelné) z webu www.windowsupdate.com, ale ne jednou, pravidelně.
  2. Zakažte si uživatelský účet Guest. Účet Administrator ihned po instalaci systému zaheslujte (a klidně taky zakažte). Používejte jiné uživatele a NIKDY nenastavujte prázdné heslo. Pokud počítač používá jen jedna osoba, můžete si povolit Auto-login programem X-Setup.
  3. Používtejte antivir. Dobré zkušenosti mám s antivirem Eset Smart Security, špatné naopak s AVG. Antivir mějte rezidentní, nejlépe ať hlídá vytvářené a otevírané soubory, příchozí soubory z internetu a e-maily.
  4. Nemáte rádi reklamy na internetu? Ad-Muncher je jedinečná ochrana proti reklamě, spywaru a pop-up oknům. Podle serveru Tucows se jedná o nejlepší program ve svém oboru. Program zkoumá stránky, které uživatel otevírá a adresu každého obrázku bleskově porovná s obrovským seznamem známých reklam. Při prohlížení internetu pak vidíte na místech, kde by měly být reklamy, jen textové odkazy s nápisem [Munched]. Obrázky s reklamou se ani nestahují, čímž se zrychluje načítání stránek. A hlavně, je to pak úplně jiný zážitek.
  5. Nepoužívejte Internet Explorer. Jediné na co ho opravdu musíte používat jsou aktualizace Windows. Ostatní stránky prohlížejte v Opeře, nebo v Mozilla Firefoxu. Oba jsou freeware. Internet Explorer je totiž nejrozšířenější prohlížeč a má spoustu děr, které při první příležitosti nainstalují nežádoucí spyware, případně stáhnou viry. Takzvané "toolbar pluginy" jsou to nejhorší. Jelikož je IE součást systému (explorer.exe), i při jeho spouštění se načítají a tím se zpomaluje startování počítače. Často se v podobných modulech objevují viry. Jiné prohlížeče jsou rychlejší, přehlednější, nastavitelnější a bezpečnější.
  6. Hlídejte si programy spuštěné při startu Windows. Univerzální program Chameleon Startup Manager zobrazí a nechá Vás si upravit jejich seznam. Jestli Vám počítač nabíhá pomaleji než dřív, pak je právě toto "to pravé" ke zrychlení. Zkoumejte. Vypínejte zaškrtávátka u nepotřebných aplikací (např. Nero filter check, Gator, Gain Trickler, Winamp Agent,...) a jestli Vám žádná funkce v systému nebude chybět (např. nefukční tlačítka myši), směle pokračujte.
    Pro úplnost tady je pár programů, které tam určitě nechejte aspoň ve Windows XP zapnuté: Ctfmon, Nod32kui, Ad Muncher.

Jestliže se naskytne jakýkoli problém se zabezpečováním, neváhejte se se mnou poradit.